W lutym miałem przyjemność wybrać się do Gniezna, aby wziąć udział w 11. edycji Konwentu Fantastyki Fantasmagoria oraz poprowadzić pokaz filmów krótkometrażowych. W dniu pokazu sala wypełniła się głodnymi filmowych wrażeń uczestnikami, dla których przygotowałem osiem propozycji. Pomimo moich starań, aby wybrać produkcje jak najróżniejsze gatunkowo, skończyłem z listą filmów głównie z fantastyki naukowej, ale był to przecież konwent fantastyki, więc tematycznie wpasowałem się idealnie.
Prezentację rozpocząłem od podróży w czasie…
One-Minute Time Machine
Film opowiada historię Jamesa, który próbuje poderwać piękną Reginę. Niestety, ona odrzuca jego zaloty, więc nasz kolega wciska czerwony przycisk i próbuje ponownie. Nie zdaje sobie jednak sprawy, jaki jest koszt tej jednominutowej podróży w czasie.
W 2015 na ekrany kin wszedł obraz Alexa Garlanda – Ex Machnia, opowiadający historię milionera, jego pracownika i pewnego eksperymentu. Film został ciepło przyjęty, a ukazana w nim historia była niezmiernie ciekawa i zaskakująca. Podczas pokazu na Fantasmagorii jako drugi obraz obejrzeliśmy polską produkcję zatytułowaną Konstruktor. Oglądając film ma się nieodparte wrażenie, że Ex Machnia była bardzo dużą inspiracją dla reżysera i scenarzysty, którym był Piotr Dylewski, chociaż w sieci można znaleźć informacje, że wszelkie podobieństwa do produkcji Garlanda są przypadkowe. Moim zdaniem inspiracja nie jest czymś złym, oceńcie sami:
Konstruktor
Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w trzeciej dekadzie XXI wieku. Wiktor, wizjoner i prekursor w dziedzinie robotyki, oraz jego tajemnicza partnerka Ewa wiodą wspólne życie w nowoczesnym domu w pięknych okolicznościach przyrody. Ona jest zawsze uśmiechniętą i ciekawą świata dziewczyną. On wymaga od niej posłuszeństwa, większej empatii i zrozumienia emocji. Stara się wpłynąć na jej osobowość, ale nie przynosi to pożądanych przez Wiktora rezultatów. Konstruktor to opowieść o ludzkiej naturze, istocie świadomości i o tym, że niebezpiecznie jest się bawić w Boga.
Kolejny film to opowieść o tym, że każda nasza decyzja może mieć straszliwe konsekwencje dla ludzkości.
Tears of Steel
Thom zerwał z Celią z powodu jej cybernetycznej protezy ręki, łamiąc jej przy tym serce. Czterdzieści lat później próbuje naprawić swój błąd i uratować świat przed niszczycielskimi robotami.
Moim zdaniem, historia zaprezentowana w filmie nie należy do najlepszych, ale film w głównej mierze powstał po to, aby przetestować całkowicie darmowy zestaw efektów wizualnych do oprogramowania Blender, w którym powstały wszystkie efekty komputerowe. Trzeba przyznać, że film wizualnie prezentuje się znakomicie i niekiedy wygląda lepiej niż niejedna współczesna produkcja, a trzeba zaznaczyć, że jest z 2012 roku.
Następna produkcja to fantastyczna baśniowa animacja, która, tak jak poprzednik, powstawała przy użyciu programu Blender. Tak jak poprzednio, podczas pracy nad filmem coś testowano. Zespół tworzący film korzystał z wersji rozwojowej Blender 2.80 zanim oprogramowanie pojawiło się w oficjalnej wersji beta.
Spring
Film to poetycka historia pasterki i jej wiernego psa, którzy stają przed obliczem pradawnych duchów, aby kontynuować cykl życia. W przeciwieństwie do Tears of Steel, obraz jest nie tylko wizualnie doskonały, ale i historia opowiedziana w Spring jest oszałamiająca. Reżyser i scenarzysta Andy Goralczyk zabrał nas w niesamowitą podróż inspirowaną jego dzieciństwem w niemieckich górach.
Mr. Indifferent
Mr. Indifferent, czyli Pan Obojętny to kolejna krótkometrażowa animacja, którą miałem przyjemność pokazać podczas pokazu. Obraz opowiada historię mężczyzny, który nie widział niczego poza czubkiem swojego nosa! Był obojętny na otaczający go świat, do czasu, gdy na swojej drodze spotkał przemiłą staruszkę… Świetnie zrealizowana animacja 3D z ciekawą historią i doskonałym przesłaniem, żebyśmy nie byli obojętni na otaczający nas świat. Warto zobaczyć!
W naszej filmowej podróży, wracamy do przyszłości… Zastanawialiście się kiedyś, jak by wyglądał świat, gdyby Amazon zrealizował swoje plany o dostawach dronami w ciągu 60 minut od zamówienia? W filmie sci-fi Skywatch otrzymujemy odpowiedź na to pytanie oraz dowiadujemy się, z jakimi niebezpieczeństwami by się to wszystko wiązało.
Skywatch
W filmie dwójka nastolatków dla żartu włamuje się do systemu dronów, żeby podmienić sąsiadom ich zamówienia. Niestety, przypadkowo rozbijają jeden z dronów…
FTL – Faster Than Light!
Według NASA idealny czas lotu na Marsa wynosi 9 miesięcy, ale ludzkość zrobi wszystko, żeby skrócić ten czas. FTL to historia astronauty NASA, który rusza w dziewiczą podróż szybszą od światła z Ziemi na Marsa w eksperymentalnym statku The Longshot. Czy ta misja ma szansę powodzenia?
Ostatnim filmem, który przygotowałem, jest animacja inspirowana mitologią nordycką, która sprawia wrażenie, jakby była przerywnikiem filmowym na silniku gry komputerowej. Wrażenie jest jak najbardziej poprawne. Produkcja jest renderowaną w czasie rzeczywistym animacją, która została przygotowana, aby wypróbować możliwości najnowszej wersji silnika do gier Unity.
The Blacksmith
To już jest koniec… jak śpiewały Elektryczne Gitary. Mam nadzieję, że filmy, które zaprezentowałem Wam w tym artykule oraz podczas pokazu na konwencie Fantasmagoria podobały się Wam i będziecie wracać na ShortFilmy.pl po więcej ciekawych produkcji krótkometrażowych.
Dajcie znać w ankiecie, który film najbardziej Wam się podobał! I zapraszam Was na FanFilmy.pl do artykułu z drugiego pokazu, który organizowałem podczas Fantasmagorii, a który dotyczył twórczości fanowskiej, czyli tzw. fan filmów.